Årsudstilling 2026
Om hoved-, historisk, og bonsai-på-vej udstillingerne samt nærmere info om tilmelding til workshop og talentkonkurrence og ikke mindst indkaldelse til generalforsamling
“Når vi sætter flere træer i en skovopstilling, sker der noget særligt: ét træ kan være stærkt alene – men sammen fortæller de en historie, der er større end summen af delene”.
Sådan er det også med Dansk Bonsai Selskab: DBS er ikke “bare” en forening – vi er et fællesskab, der bliver levende, når vi mødes, deler vores træer, vores erfaringer og vores nysgerrighed. Og årsudstillingen er præcis dér, hvor det hele samles.
Årsudstilling 2026 – 45 års jubilæum i Gladsaxe Dato: 9 -10 maj 2026 (med opsætning fredag 8. maj) Sted: Telefonfabrikken, Telefonvej 12, 2860 Søborg
Vi får i år besøg af Yannick Kiggen fra Belgien, som både står for workshop/demonstration og er dommer ved bedømmelserne. Som altid er det her er en fantastisk mulighed for nye og gamle medlemmer at opleve højkvalitets Dansk bonsai udstillet i rammer, der støtter op om bonsai, fællesskab og netværk.
Foreløbigt program
Programmet ligger på siden og giver et stærkt overblik over weekenden – herunder
- Fredag 8. maj: opsætning/indlevering af træer for udstillere 14.00–22.00
- Lørdag 9. maj: workshop + talentkonkurrence + præmieoverrækkelse + fællesmiddag
- Søndag 10. maj: generalforsamling + workshop + demonstration + nedpakning
Se det fulde program her: https://bonsai-danmark.dk/aarsudstilling-2026/
Udstilling & tilmelding – nu åben
Tilmelding er åben til: Hovedudstilling Særudstilling: Historiske Træer Bonsai På Vej Udstillings rammer : Der kan tilmeldes op til 3 opstillinger pr. medlem.
Deadline for tilmelding: senest 10. april (tilmeld gerne før af hensyn til planlægningen).
Spørgsmål til udstillingerne: kontakt Jonas Lint Christian Broesbøl Heise eller Peter Landerloos.
Konkurrencekategorier i år:
- Bedste løvtræ (løvfældende og stedsegrønne, bladbærende træer)
- Bedste nåletræ (løvfældende og stedsegrønne nåletræer)
- Bedste shohin (samlet opstilling)
- Best in show (det bedste træ på tværs af kategorier)
- Publikumspris (publikums afstemning)
- Bonsai på vej (vurdering af træets kvalitet, det foreløbige arbejde og retningen)
Læs mere om rammerne for udstillingerne og tilmeld via formularen her: https://bonsai-danmark.dk/aarsudstilling-2026/
Workshop & talentkonkurrence
Tilmelding til talentkonkurrencen og Workshop med Yannick Kiggen sker via linket herunder. Vær OBS på der er begrænsede pladser.
Overblik og tilmelding: https://bonsai-danmark.dk/aarsudstilling-2026/
Udstillingsbog – 45 års jubilæum
I anledning af vores 45 års jubilæum laver DBS en udstillingsbog som fejrer medlemmerne og markerer jubilæet. Bogen vil indeholde billeder fra udstillingen og gives gratis til alle udstillere. Og vil være tilgængelig for køb til en fordelagtig pris efter årsudstillingen.
Generalforsamling
Generalforsamling afholdes søndag d. 10. maj kl. 9.00–10.00 på Telefonfabrikken. Forslag til generalforsamlingen skal sendes til bestyrelsen på dbs@bonsai-danmark.dk inden 14. marts.
Regnskabet kan ses og downloades herunder. I år følger der med regnskabet også en forklaring og et overblik. Mange tak til kasserer Simon Tonsorn Christiansen
Klar opfordring fra Bestyrelsen
Har du et træ, der fortjener rampelyset – eller et grundlag, der fortjener sparring? Så er det nu. Tilmeld tidligt, vær med i fællesskabet, og lad os fylde Telefonfabrikken med bonsai, inspiration og god energi.


