Når efteråret stille glider ind over landet, ændrer vores træer sig i takt med årstiden. De løvfældende træer kaster deres sidste, ildrøde blade og står snart tilbage som fine silhuetter mod den kølige himmel. Fyrretræernes nåle bærer små dråber af harpiks – et beskyttende slør, mens kræfterne søger ned i rødderne, hvor livet samler sig i ro og hvile.
Der er en særlig poesi i denne tid. Et åndedrag af stilhed og fordybelse, hvor vi kan nyde strukturen, bevægelsen og karakteren i vores træer – og måske selv finde lidt ro i processen.





Årsudstilling 2026 – Vi ses på Telefonfabrikken!
Bestyrelsen kan med glæde annoncere, at Årsudstillingen 2026 afholdes på Telefonfabrikken i København! Telefonfabrikken er et levende kulturhus med masser af sjæl og plads – et sted, hvor kreativitet og håndværk får lov at udfolde sig.
Vores dygtige bestyrelsesmedlem Jonas har besøgt stedet og fortæller begejstret, at Mellemrummet (den store sal) byder på rigelig plads, smukke omgivelser og gode forhold til både udstilling, workshops og forhandler bode.
Alt samlet under ét tag – præcis som vi kunne ønske os til årsudstillingen!
Jordi Forteza repræsenterer DBS ved EBAs talentkonkurrence
Stort tillykke til Jordi – 4. plads i European Bonsai Associations internationale talentkonkurrence
Et kæmpestort tillykke fra hele bestyrelsen til vores dygtige medlem Jordi, som har opnået en flot 4. plads i European Bonsai Association’s talent konkurrence (EBA)!
Det er en præstation, vi i Dansk Bonsai Selskab er meget stolte af – at se dansk bonsai blive repræsenteret på så højt et niveau i Europa er både inspirerende og motiverende for os alle.
Jordi fortæller selv om oplevelsen:
“Jeg var den eneste, der efterlod ca. 30% af designet fri for tråd, da jeg vurderede, at det ikke var nødvendigt – jeg gik efter less is more-princippet. Det skulle jeg måske ikke have gjort. Mit løv var også langt fra stammen, og det talte lidt ned. Men konkurrencen var tæt blandt de fem første – de tre første træer vises forrest, og resten blandes. Det var en stor oplevelse!”
En ydmyg refleksion fra en dygtig kunstner – og et resultat, der fortjener stor anerkendelse
Næste gang du møder Jordi, så giv ham et skulderklap – det fortjener han!
Endnu engang tillykke, Jordi – vi glæder os til at følge dine næste projekter!
Har du et bonsaitalent i maven?
Hvis du har lyst til at prøve kræfter med talentkonkurrencen, og vil du repræsentere DBS ved den internationale konkurrence ved EBAs kongres?
Tilmeld dig nu eller tag fat i bestyrelsen, hvis du har nogle spørgsmål!
Bonsai Boot Sale hos Ole Clæfer – efterår, grin og gode fund
Søndag d. 19.10 blev der, traditionen tro, afholdt Bonsai Boot Sale hos Ole Clæfer ved Bonsaimuseet – og hvilken dag det blev!
I Oles smukke omgivelser summede det af liv og entusiasme, mens bonsaientusiaster fra hele landet solgte og købte alt fra råmaterialer og raffinerede træer til flotte skåle og specialværktøj.
Nye og erfarne bekendtskaber mødtes, delte grin, historier og den varme efterårssol – midt blandt rækker af træer bagagerum fyldt med træer.
Tak til alle, der deltog – og ikke mindst til Ole, for (som altid) at åbne sin have og skabe rammerne for endnu en mindeværdig dag.
Hold øje med DBS kalender for information om næste Bonsa Boot Sale hos Ole til foråret.
Og tak til dig kære medlem fordi du læser med – og fordi du er en del af Dansk Bonsai Selskab!
Bliv medlem af Dansk Bonsai Selskab
Er du endnu ikke medlem af DBS, men nysgerrig på, hvordan DBS kan styrke din progression eller viden inden for bonsai?
Så tøv ikke med at tage fat i et medlem af bestyrelsen – eller skriv direkte til os via hjemmesiden 👉 bonsai-danmark.dk
Som medlem får du adgang til:
- Unikke medlemsfordele og rabatter
- Udstillingsmulighed ved DBS’ årsmøde
- Et fantastisk fællesskab og netværk af bonsaientusiaster i hele Danmark 🇩🇰


